Tutaj jesteś: Oferta»Panele akustyczne»Analiza skuteczności paneli»

Analiza skuteczności paneli


Poniższy wykres pokazuje skuteczność tłumienia przez panel G11 fali dźwiękowej padającej na ceglaną, otynkowana i pomalowaną ścianę.

Źródło dźwięku skierowano na ścianę pod kątem 45o. Po odbiciu od niej fala dźwiękowa rejestrowana jest przez mikrofon pomiarowy umieszony pod kątem -45o (minus 45o). Droga jaką pokonuje fala dźwiękowa od źródła do mikrofonu wynosi około 1m.

Ponadto pomiędzy mikrofonem a źródłem dźwięku umieszczona była przegroda izolująca wpływ fali która mogła by trafić bezpośrednio do mikrofonu, zakłócając pomiar natężenia samego dźwięku odbitego. Wykres pokazuje trzy przypadki: · Przebieg czerwony – fala odbita bezpośrednio od ściany, bez żadnego tłumienia ·

Przebieg szary – tłumienie wprowadzone przez płat gąbki czopkowej o grubości 5cm · Przebieg zielony – tłumienie wprowadzone przez panel G11 Na charakterystykach można zaobserwować dwa charakterystyczne zjawiska które w znaczący sposób wpływają na jakość działania paneli: 1. Niewielkie, aczkolwiek zauważalne tłumienie występuje jest w paśmie basowym do 100Hz Panele zaczynają działać bardzo wyraźnie (tłumienie powyżej 3dB czyli dwukrotna eliminacja fali odbitej) już od częstotliwości 200Hz.

Bardzo istotny jest fakt, że od częstotliwości 1kHz panele działają w sposób liniowy, tłumiąc falę odbitą aż o 8dB. Liniowość tłumienia jest niezwykle istotna dla działania całego systemu. Dzięki takiemu zachowaniu panele nie wycinają pasma wysokich tonów ale równomiernie eliminują odbicia w całym paśmie akustycznym.

2. Szary przebieg pokazuje jak w kontekście tłumienia dźwięków odbitych zachowuje się często stosowana pianka akustyczna uformowana w czopki. Widać wyraźnie, że takie rozwiązanie do częstotliwości 1,2kHz nie daje żadnego efektu. Efekt zrównania się skuteczności obu rozwiązań obserwujemy dopiero przy częstotliwości 12kHz!

Można zatem wywnioskować, że gąbka czopkowa nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ nie działa w zakresie który zazwyczaj sprawia najwięcej problemów. Mamy nadzieję, że powyższy opis pozwoli Państwu na dokonanie trafnego wyboru narzędzi służących poprawie akustyki Waszych pomieszczeń.